sobota, 5 grudnia 2009

Róża pomarszczona


Róża pomarszczona (Rosa rugosa) to gatunek krzewu należącego (a jakże)do rodziny różowatych. Dorasta do wysokości około 2m i takiej samej rozpiętości.

Jest to owocodajny krzew, produkujący duże (jak na róże) 2-3 cm owoce o łatwej do oddzielenie od nasion pulpie. Posiada wiele mikroelementów oraz witamin (A, C, E) Witaminy C róża pomarszczona zawiera do 6000 mg na 100g. Dla porównania podam, że porzeczki czarne zawierają 180 mg, pomarańcza i cytryny po 50 mg a jabłka 9mg w takiej samej wadze owoców. Zatem dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka (około 60mg) może zostać pokryte poprzez zjedzenie już 1 owocu. Kolejną ciekawą rzeczą w róży pomarszczonej są nienasycone kwasy tłuszczowe, które również jej owoce zawierają.

Owoce wynosi Rosa rugosa nadają się na przetwory, typu dżemy, konfitury, soki, wina zimowe. Z płatków kwiatów róży można wytwarzać przepyszną i bardzo aromatyczną konfiturę.

Smak surowych owoców jest.. bardzo niespecjalny. Nie chodzi o to, że są niesmaczne. One po prostu nie mają za bardzo smaku:) Minimalnie mączysto - kwaśne.

Wymagania glebowe róża pomarszczona ma bardzo skromne - urośnie nawet na ubogich, piaszczystych glebach, jest odporna na zanieczyszczenie powietrza oraz zasolenie gleby. Najlepiej różę pomarszczoną usytuować na stanowisku słonecznym - wtedy kwitnie i owocuje najobficiej. Jeżeli o kwitnieniu mowa - Rosa rugosa to dobra roślina miododajna.

Zdjęcie dzięki uprzejmości wikipedii

2 komentarze:

  1. Mam na działce, zachęcony obserwacją tego krzewu u moich dziadków. Ładnie się rozrasta, wychodzi z tego fajny żywopłot nie do przejścia. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapomniałem wcześniej dodać, że im bardziej na północ posadzona, tym więcej witaminy C zawiera (ta prawidłowość dotyczy wszystkich róż) W jakimś stopniu rekompensuje to ludziom z Suwałk, czy okolic Ełku;), że nie mogą brzoskwiń sadzić.

    OdpowiedzUsuń