środa, 9 grudnia 2009

Eleuterokok kolczasty
Eleuterokok kolczasty(Eleutherococcus senticosus) to wolno rosnący krzew dorastający do 2m, należy do rodziny araliowatych (Araliaceae).

Głównym i chyba jedynym zastosowaniem tego krzewu są jego potężne właściwości lecznicze. Jego inna nazwa to żeń szeń syberyjski. O ile eleuterokok nie jest zbyt blisko spokrewniony z żeń-szeniem właściwym (Panax ginseng), to posiada równie duże i podobne właściwości lecznicze. Co jeszcze bardziej komplikuje sprawę, to fakt, że eleuterokok posiada zupełnie inne substancje czynne niż ww. żeń szeń właściwy.

Zatem jakie właściwości lecznicze nasz żeń szeń syberyjski posiada?
-jest adaptogenem, czyli rośliną, która zwiększa odporność na stres oraz ogólną wydolność i zdrowie organizmu
-obniża poziom cholesterolu
-obniża poziom cukru
-jest przeciwutleniaczem
-działa łagodnie przeciwzapalnie
-opóźnia postęp demencji starczej
-łagodzi dolegliwości okresu menopauzy
-poprawia pamięć
-łagodzi skutki uboczne chemio i radioterapii
-rozszerza naczynia krwionośne, przez co obniża ciśnienie krwi
-mówi się, że regularne stosowanie wydłuża życie
-poprawia libido:)


O czym należy pamiętać, gdy zażywamy eleuterokoka kolczastego? Oto list:
-nie należy pić napojów z kofeiną w czasie kuracji
-jednorazowa kuracja nie powinna trwać dłużej jak 3 tygodnie
-nie należy podawać go dzieciom

Surowcem leczniczym jest kłącze i korzeń eleuterokoka kolczastego. Jako, że eleuterokok w porównaniu do żeń szenia jest dużo większy zbiór surowca nie niszczy go (o ile nie zniszczymy większości korzeni). Najlepiej zbierać tylko kłącza. Przy rozsądnych zbiorach możemy uzyskiwać plon kłączy co roku. To sprawia, że żeń szeń syberyjski jest dużo lepszy niż żeń szeń właściwy - pozyskiwanie surowca leczniczego z żeń szenia właściwego jest równoznaczne ze zniszczeniem rośliny. Ta tak trudna i wymagająca w uprawie roślina jaką jest żeń-szeń właściwy po 8 latach uprawy daje plon w wysokości kilkudziesięciu g, proszę to porównać z corocznym (od 3-4 roku po posadzeniu)regularnym plonem krzewu, którego kłącza dochodzą do 5 m! Kłącza należy zbierać na jesień, po opadnięciu liści.

Jak zatem to cudo uprawiać?
Eleuterokok kolczasty preferuje stanowiska w pełnym słońcu oraz osłonięte od wiatrów. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, bogatej w próchnicę, o dobrym drenażu. Jednak da sobie radę również w ziemi ubogiej, lekkim zacienieniu, ważne by miał dobry drenaż.

Zdjęcie dzięki uprzejmości wikipedii

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawa roślinka, rozpoczynam poszukiwanie sadzonki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy ma Pan jakieś namiary na sadzonki, tej ciekawej rośliny?

  OdpowiedzUsuń
 3. http://arboretum.sggw.pl/rodzina_araliaceae.html

  Albo będą mieli sadzonki, albo można pozyskać gałązkę, czy dwie. Nie żebym namawiał do czegoś złego, ale pierwszy milion trzeba... ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tymi kłączami autor puścił trochę za mocno wodze fantazji. Zacznijmy od tego, że Eleutherococcus nie ma żadnych kłączy a jedynie płasko rozrastające się korzenie. Co prawda być może dochodzą one do 5 m długości, ale wtedy mają grubość nitki i trzeba by ich szukać z binokularem. A zbiór korzeni metodą podkopywania żywych roślin będzie się zawsze wiązał z bardzo małym pozyskaniem. Od czasu do czasu bywa u nas w Rogowie w sprzedaży, ale tylko co kilka lat, bo słabo rozmnaża się z nasion. Z sadzonek też bardzo słabo. A namawianie do kradzieży gałązek z naszych okazów to bardzo brzydka rzecz. Na szczęście takich ludzi jest coraz mniej.

  OdpowiedzUsuń
 5. a ja poszukuje jagod mirtu ...

  OdpowiedzUsuń
 6. ile bzdur w jednym miejscu na raz!
  [*]

  OdpowiedzUsuń