środa, 30 grudnia 2009

Mrozoodporne kiwi (Aktinidia ostrolistna)


Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) to ciekawe, produktywne pnącze dorastające do długości 20 - 30 m. Roślina ta pochodzi z północnych Chin, jest mrozoodporna w całej Polsce, nawet w polskim biegunie zimna - Suwałkach wyda smaczne owoce.

Nasze kiwi wydaje zielono - żółte lub czerwono różowe owoce wielkości 2-3 cm. Są one zatem mniejsze niż kiwi kupowane w sklepach. Aktinidia ostrolistna daje jednak owoce pozbawione włosków na skórce, można je zatem spożywać bez obierania, zupełnie jak winogrona. Smak owoców jest bardzo dobry. Przypomina kiwi:) i melona. Jest bardzo słodkie. Wiele osób twierdzi, że smak aktinidii ostrolistnej jest lepszy i słodszy niż kiwi kupowanego w sklepach. Owoców możemy się spodziewać w październiku.

Wartości odżywcze mrozoodpornego kiwi:
Zawiera witaminę C w ilości około 70 mg na 100 g, czyli trochę więcej niż w pomarańczach (55). Oprócz tego zawiera min. żelazo. Duża ilość witaminy C w owocu poprawia wchłanianie żelaza z pokarmu, zatem Actinidia arguta polecana jest osobom cierpiącym na anemię.

Uprawa :
Mrozoodporne kiwi wymagania glebowe ma umiarkowane - urośnie na każdej glebie o dobrym drenażu. Najlepiej mu jednak będzie na żyznej, próchniczej ziemi.
Stanowisko: Jak większość roślin owocowych najobficiej owocuje w pełnym słońcu, jednak aktinidia ostrolistna toleruje dość dobrze półcień. Nadaje się zatem do leśnego ogrodu

Ważną kwestią, którą należy uwzględnić jest zapylenie. Większość odmian wymaga egzemplarza męskiego w promieniu 8 m, by doszło do zawiązania owoców. Odmiana Issai, czy Dr.Szymanowski są samopylne, ale również one lepiej owocują gdy mają w pobliżu egzemplarz męski.

Odmiana Issai jest bardzo mała (dorasta do 1-2m) nadaje się zatem nawet do najmniejszego ogrodu.


Krótki filmik po angielsku o przycinaniu mrozoodpornego kiwi.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikipedii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz