piątek, 9 października 2009
Oliwnik wielokwiatowy
W dzisiejszym poście przedstawiona zostanie roślina z rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae). Jest to niezwykle ciekawa i obiecująca rodzina. Krzew ten zwany jest również w angielskiej literaturze jako gumi.
Oliwnik wielokwiatowy (Elaeagnus multiflora).
Ten zrzucający na zimę liście krzew dorasta do 3 metrów. Pochodzi ze wschodniej Azji.
Charakterystyczną cechą jest piękny zapach wydzielający sie podczas kwitnienia(roślina miododajna). Kwitnie intensywnie w środku wiosny. Owoce mają wielkości małych wiśni mają kształt kulisty lub owalny i pojawiają się na latem,. Smak ma słodko kwaśny, troszkę cierpki.
Posiada bardzo dużo likopenu - substancji o właściwościach przeciwnowotworowych. Oprócz tego owoce te są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych - cecha dość niezwykła wśród owoców. Owoce tego oliwnika zawierają sporo mikroelementów witaminy A, C, E.
Wymagania glebowe oliwnik wielokwiatowy ma niewielkie - gleba musi mieć dobry drenaż. To właściwie wszystko. Roślina ta urośnie nawet na "najgorszym piachu". Oliwnik wielokwiatowy jak wszystkie gatunki z rodziny oliwnikowatych Elaeagnaceae wiąże azot z powietrza (a właściwie to bakterie korzeniowe, z którymi oliwniki wchodzą w związki symbiotyczne). Zatem można używać i używa się oliwnika wielokwiatowego do poprawy żyzności gleby, zwłaszcza w leśnych ogrodach.
Oliwnik wielokwiatowy wymaga stanowiska w pełnym słońcu. Bardzo dobrze nadaje się na żywopłoty, jest również wybitnie odporny na susze oraz silny wiatr.
Etykiety:
Elaeagnaceae,
krzewy,
oliwnikowate,
owoce,
wiążące azot,
wieloletnie
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Witam.Co to znaczy gleba o dobrej przepuszczalności oraz gleba o dobrym drenażu?
OdpowiedzUsuńTo znaczy, że woda nie stoi w danym miejscu (nie wytwarzają się kałuże na powierzchni gleby).
OdpowiedzUsuń