niedziela, 15 listopada 2009

Karagana syberyjska
Karagana syberyjska (Caragana arborescens) to krzew lub niskie drzewo (do 6m) pochodzące z rodziny bobowatych (Fabaceae), dawniej motylkowatych. Pochodzenie zobowiązuje, więc karagana syberyjska jak inne rośliny z tej rodziny również ma zdolność wiązania azotu atmosferycznego z powietrza. Dzieje się to dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi.

Karagana syberyjska jest w Polsce uprawiana jako krzew/drzewo ozdobne lub żywopłot. Cenna roślina miododajna (kwiaty są żółte), choć okres kwitnienia przypadający na maj-czerwiec jest trochę krótki.

Inne zastosowania :

-Rekultywacja terenu i poprawa żyzności gleby - karagana urośnie na prawie każdej glebie (byle miała dobry drenaż), właściwie to karagana syberyjska jest w stanie rosnąć ( i radzi sobie dobrze )nawet na czymś co glebą nazwać nie można np. wierzchniej powierzchni hałd górniczych, popękanym betonie/asfalcie. Z czasem poprawa żyzność gleby i umożliwi uprawę innych, bardziej wymagających gatunków roślin

-Produkcja żywności dla ludzi - ugotowane niedojrzałe strąki mają łagodny smak, stanowią substytut fasolki szparagowej, surowe niedojrzałe nasiona smakują jak groszek zielony, są pewne wątpliwości, czy ludzie mogą spożywać je (surowe) w dużej ilości. Nie ma jednak zanotowanych przypadków zatrucia.

Pasza dla zwierząt - liście i gałęzie mogą stanowić paszę dla zwierząt (krowy, owce, kozy), zawierają około 18-19% białka. Nasiona zaś stanowią dobrą paszę dla kur (12% tłuszczu i aż 36% białka). Również dzikie ptaki zimą/jesienią żywią się nimi

Barwnik - Z liści uzyskuje się niebieski barwnik

Wiatrochron - karagana syberyjska dobrze nadaje się na chroniący od wiatru żywopłot.

Schronienie - Dla ptactwa domowego hodowanego na wolnym wybiegu stanowić może schronienie przed ptactwem drapieżnym.

Lekarstwo - w tradycyjnej medycynie chińskiej używa się całej rośliny do leczenia raka piersi oraz schorzeń ginekologicznych.

Karagana syberyjska jak nazwa wskazuje jest dość odporna na mrozy;) znosi spadku temperatur do -45 stopni C. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikipedii

5 komentarzy:

 1. Chciałbym zadać pytanie na temat karaganii uprawianej w naszym kraju. Jakie są doświadczenia na ten temat? Również jako ekologa interesuje mnie, czy pewne donosy (jak np. Plant for A Future Database - http://www.pfaf.org/database/plants.php?Caragana+arborescens), jakoby była to roślina inwazyjna były prawdziwe.
  Konrad.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kwestia "inwazyjności" to pojęcie bardzo nieprecyzyjne i poniekąd nienaukowe - kwestia podejścia.

  Karagana rzeczywiście dobrze się rozmnaża i ma dobre przyrosty - ja bym to tak określił.

  Karagana jest często sadzona przez pszczelarzy, gdyż jest rośliną miododajną. Raczej nie słyszy się opowieści o tym, żeby komuś szkodziła.

  OdpowiedzUsuń
 3. te 19% białka to w s.m. czy zielonej masie?- jako zootechnik nie mogę nie spytać..

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, te 19% to oczywiście w suchej masie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa roślina. Jednak my staramy się sadzić w naszym ogrodzie rodzime gatunki.

  OdpowiedzUsuń