sobota, 26 grudnia 2009

Sosna syberyjska


Sosna syberyjska (Pinus sibirica), inna nazwa, częściej używana to cedr syberyjski to wolno rosnące, długowieczne drzewo dorastające do 30-35 m wysokości. Należy do rodziny sosnowatych. Jak nazwa sugeruje cedr syberyjski jest bardzo odporny na mróz. Znosi temperatury spadające poniżej 50 stopni Celsjusza.

To właśnie tą roślinę opisuje Wladimir Megre w serii książek "Anastazja". To właśnie sosna syberyjska daje orzechy cedrowe. Orzeszki te są właśnie głównym produktem sosny syberyjskiej. Są bardzo bogate w wartościowe nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawierają również dużo mikroelementów. W smaku są bardzo dobre, bardzo delikatne, słodkie z lekkim żywicznym posmakiem. Niestety cedry syberyjskie nie produkują orzechów cedrowych w dużej ilości. Plon z ha wynosi kilkadziesiąt do około stu kilogramów. Jest to wartość średnia, gdyż sosna syberyjska plonuje przemiennie. Większy plon występuje raz na kilka lat. Wpływa to na cenę orzeszków cedrowych - zazwyczaj ponad 100 zł za kilogram. Większość orzeszków cedrowych pochodzi z naturalnych stanowisk na Syberii, istnieją jednak plantacje, gdyż popyt na orzeszki cedrowe jest w dużej mierze niezaspokojony (i chyba nigdy nie będzie). Z orzeszków produkuje się również olej.

Drewno sosny syberyjskiej jest dość wartościowe, jednak wolne tempo wzrostu tego drzewa powoduje, że nie jest to dobry kandydat, jeśli zależy nam na dużej ilości drewna.

Również z drewna pozyskuje się wanilinę - popularny aromat wykorzystywany w przemyśle spożywczym.

Uprawa sosny syberyjskiej:
Sosna syberyjska preferuje gleby o dobrym drenażu, choć toleruje gleby bagienne. Rośnie w tym drugim przypadku gorzej. Jest to (jak większość sosen) gatunek wybitnie światłożądny
Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikipedii.

7 komentarzy:

 1. można gdzies kupic sadzonki / nasiona cedru syberyjskiego?

  OdpowiedzUsuń
 2. http://dendrona.com.pl/index.php5?DepartmentID=1&CategoryID=1&PageNo=11&ProductID=107

  Pod tym linkiem jest firma, która sprzedaje nasiona sosny syberyjskiej. Swojej strony internetowej nie aktualizują, więc informacji o dostępności/niedostępności mogą być nieprawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 3. A znacie lecznicze właściwości wyciagu z sosny syberyjskiej?
  polecam firmę rewital która produkuje kosmetyki na bazie wyciagu z tego drzewa. Maja one wspaniałe właściwości lecznicze oraz odmładzajace, antycellulitowe:)
  Polecam, ja kompię się codziennie w płynie rewital i zauważyłam ogromna poprawę kondycji i wygladu mojej skóry

  OdpowiedzUsuń
 4. patrz nawet tutaj się zasiała pieprzona reklama

  OdpowiedzUsuń
 5. kiedy i jak się zbiera te orzeszki?

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezwykle fajny artykuł, przyjemnie mi się go czytało. Atrakcyjne info, bodaj bardziej zainteresuję się tym tematem. Sądzę, że poprawnie byłoby widzieć więcej tego typu wpisów - pewnie będę je tutaj częściej sprawdzać.

  OdpowiedzUsuń